Rozwiązanie spółki z o.o. - aspekty prawne i formalno-majątkowe
Zaistnienie jednej z przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pociąga za sobą otwarcie procesu likwidacji spółki. Dopiero skuteczne przeprowadzenie tego procesu oraz wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) spowoduje ustanie jej bytu prawnego.
Rozwiązanie spółki z o.o. jest swoistym zdarzeniem prawnym i dotyczy spółki jako podmiotu/osoby prawnej. Z kolei likwidacja spółki dotyczy jej sfery prawno-majątkowej.
UWAGA!
Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru KRS. W tym momencie spółka przestaje istnieć.
Otwarcie procesu likwidacji spółki następuje po zaistnieniu przyczyny jej rozwiązania, a jednocześnie rozwiązanie spółki jako zdarzenie prawne jest możliwe po przeprowadzeniu procedury likwidacyjnej. Wykreślenie spółki z rejestru KRS skutkuje ostatecznym ustaniem bytu prawnego spółki. Rozwiązanie spółki stanowi bezpośredni rezultat wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców.
Tabela. Przyczyny rozwiązania spółki z o.o.
Zaistnienie ustawowych przyczyn rozwiązania spółki | Rozwiązanie spółki przez sąd |
Przyczyny przewidziane w samej umowie spółki | W przypadku stwierdzenia następujących braków: ● nie zawarto umowy spółki ● określony w umowie albo statucie przedmiot działalności spółki jest sprzeczny z prawem ● umowa ani statut spółki nie zawierają postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, kapitału zakładowego lub wkładów ● wszystkie osoby zawierające umowę spółki albo podpisujące statut nie miały zdolności do czynności prawnych w chwili ich dokonywania. |
Uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza |