Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-04-13

Skutki podatkowe wypłaty zaliczki na poczet dywidendy oraz dywidendy

W praktyce często powstaje pytanie, czy wypłacone zaliczki na poczet dywidendy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, czy też nie. Nie wynika to bowiem wprost z przepisów ustaw podatkowych.

Zaliczka na poczet dywidendy podlega opodatkowaniu, mimo że nie zostało to wskazane ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Przyjmuje się, analogicznie jak w przypadku dywidend, że gdy odbiorcą zaliczki jest osoba fizyczna - zastosowanie mają przepisy ustawy o PIT. Z kolei jeśli odbiorcą jest osoba prawna/płatnik podatku dochodowego od osób prawnych - zastosowanie znajdą przepisy ustawy o CIT.

1. Zaliczka na poczet dywidendy

Gdyby przyjąć, że zaliczka na poczet dywidendy nie podlega opodatkowaniu, wspólnicy korzystaliby z pieniędzy spółki jak z nieopodatkowanej pożyczki.

Tytułem prawnym wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet dywidendy są udziały (akcje). Wypłatę zaliczki należy traktować jako tzw. inny przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten podlega zatem opodatkowaniu według zasad właściwych dla dywidendy, tj.:

● obowiązuje obecnie zryczałtowana stawka podatku w wysokości 19%, przy czym na stawki opodatkowania dochodów osiąganych z dywidend przez podatników niebędących polskimi rezydentami podatkowymi mogą mieć wpływ umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte między RP a krajem rezydencji podatkowej danego wspólnika,

● dochodów z dywidend nie łączy się z przychodami wspólników z innych źródeł, z których dochód jest opodatkowany na zasadach ogólnych,

● podatnikami podatku od dywidend są wspólnicy, ale płatnikiem jest spółka,

● podatek jest pobierany w dniu wypłaty dywidendy.

UWAGA!

Opodatkowaniu podlega cała kwota dywidendy. Podatnik nie jest uprawniony do pomniejszenia wysokości dywidendy o koszty jej uzyskania. Proporcjonalny podatek pobierany u źródła (czyli przez spółkę wypłacającą dywidendę) jest ostatecznym obciążeniem dywidend.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00