Artykuł
Rozliczenie importu usług w księgach rachunkowych oraz w ewidencji podatkowej
W przypadku importu usług mamy do czynienia ze świadczeniem usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Dla uznania świadczenia usług za import usług muszą być spełnione określone warunki.
Aby polski nabywca usługi był zobowiązany do rozliczenia VAT od jej nabycia od zagranicznego usługodawcy, łącznie muszą być spełnione następujące warunki:
● miejscem świadczenia usługi jest terytorium kraju (Polski);
● usługodawca i usługobiorca są określeni w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem zawartym w art. 17 ust. 1a ustawy, który stanowi, że import usług wystąpi również wtedy, gdy świadczący usługę nie posiada na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej, ale posiada stałe miejsce prowadzenia działalności (lub inne miejsce), które jednak nie uczestniczy w tej transakcji;
● usługodawca nie rozlicza podatku należnego.
Przykład 1
Polska firma zleciła firmie z Litwy naprawę linii produkcyjnej w polskim zakładzie. Miejscem świadczenia usługi na rzecz podatników jest miejsce, gdzie usługobiorca ma siedzibę działalności gospodarczej. Jeśli firma z Litwy nie ma w Polsce siedziby działalności gospodarczej, to usługę naprawy linii produkcyjnej opodatkuje w kraju polska firma.
1. Podstawa opodatkowania
Do wyliczenia podstawy opodatkowania dla importu usług zastosowanie mają zasady ogólne określone w art. 29a ustawy o VAT. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wszystko to, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać od usługobiorcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right