Artykuł
Ujęcie umów leasingu w księgach rachunkowych
W praktyce gospodarczej często przedsiębiorcy korzystają z leasingu. Bardzo ważna jest przy tym prawidłowa klasyfikacja tych umów. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że biegły rewident lub urząd skarbowy kwestionuje klasyfikację umów leasingowych, co może powodować dotkliwe skutki dla jednostki.
Umowa leasingu jest umową cywilnoprawną zdefiniowaną w przepisach art. 7091 Kodeksu cywilnego. W myśl zapisów ustawy przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddania tej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się do zapłacenia finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenia pieniężnego, równego co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Umowa ta jest odrębnie rozpatrywana do celów bilansowych i odrębnie do celów podatkowych.
1. Umowy leasingu w prawie bilansowym
W myśl KSR 5 umowa leasingu to umowa leasingu nazwana w Kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa zawarta na czas oznaczony, na mocy której jedna ze stron, zwana "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków drugiej stronie, zwanej "korzystającym" przedmiot leasingu, którym są składniki aktywów, np. nieruchomości, urządzenia, maszyny, środki transportu, wartości niematerialne i prawne. Umowami leasingu w rozumieniu standardu są zatem również nazwane w Kodeksie cywilnym umowy najmu i dzierżawy, zawarte na czas oznaczony. W zakres umowy leasingu mogą również wchodzić dodatkowe (zależne) świadczenia związane z przedmiotem leasingu, jak np. utrzymanie lokali w stanie zdatnym do użytku (ogrzewanie, oświetlenie, woda, funkcjonowanie wind, utrzymanie czystości, ochrona itp.).
Jeżeli leasing jest podatkowo leasingiem operacyjnym, a księgowo leasingiem finansowym, to zazwyczaj leasingodawca fakturuje opłatę podstawową w jednej kwocie i nie wydziela części kapitałowej oraz odsetkowej. Są sytuacje, gdy finansujący przekazuje korzystającemu, w formie załącznika do umowy bądź dodatkowego zapisu wykazanego na fakturze za opłatę leasingową, podział opłaty leasingowej na część kapitałową i odsetkową. Podział ten nie jest dla korzystającego wiążący.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right