Jak i kiedy stosować metodę proporcjonalną i metodę praw własności przy konsolidacji
Metodą konsolidacji proporcjonalnej dokonuje się konsolidacji sprawozdań finansowych jednostek współzależnych. Są to jednostki, nad którymi dwóch wspólników sprawują współkontrolę, np. posiadając w niej po 50% udziałów.
W przypadku metody proporcjonalnej należy dokonać sumowania poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostki dominującej i jednostek współzależnych. W przeciwieństwie jednak do metody pełnej należy sumować pozycje sprawozdania finansowego jednostki dominującej w pełnej wartości z częścią wartości poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostek współzależnych proporcjonalną do udziałów posiadanych przez jednostki grupy kapitałowej objęte konsolidacją oraz po dokonaniu wyłączeń.
Jak w przypadku metody pełnej i metody proporcjonalnej należy dokonać pewnych wyłączeń? W pierwszej kolejności wyłączeniu podlega wartość udziałów posiadanych przez jednostkę dominującą i inne jednostki objęte konsolidacją w jednostce współzależnej, która odpowiada udziałowi jednostki dominującej i innych jednostek grupy kapitałowej. Jeżeli wartość posiadanych udziałów według ceny nabycia i odpowiadająca im część wycenionych, według ich wartości godziwych, aktywów netto jednostek współzależnych różnią się od siebie, wówczas może powstać:
● wartość firmy, którą należy wykazać w aktywach skonsolidowanego bilansu, w odrębnej pozycji aktywów trwałych, jako "Wartość firmy jednostek podporządkowanych",
● ujemna wartość firmy, którą należy wykazać w pasywach skonsolidowanego bilansu, w odrębnej pozycji, jako "Rezerwa kapitałowa jednostek podporządkowanych".