Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2014-10-25

DOCHODZENIE ROSZCZEŃ W OBROCIE GOSPODARCZYM

Zabezpieczenie roszczeń na etapie zawierania kontraktu

Wolny rynek gospodarczy, rządzący się surowymi prawami popytu i podaży, będący domeną kapitalizmu, sprzyja podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w różnych branżach. Jednak zachodzące na nim procesy gospodarcze cechują się znacznym dynamizmem. O sukcesie gospodarczym decyduje często "chwila", gotowość organów/osób decyzyjnych w firmie na podjęcie odważnej i ryzykownej decyzji dotyczącej przyszłej transakcji. Zważywszy jednak na istniejące ryzyko gospodarcze (gdy potencjalna transakcja dotyczy znacznych kwot możliwych do uzyskania/możliwych do stracenia) i późniejsze możliwe trudności związane z kondycją finansową własnej firmy, a także trudności związane z dochodzeniem roszczeń i ich późniejszą windykacją, ważkich decyzji związanych z funkcjonowaniem firmy nie należy podejmować pochopnie.

Przed podjęciem właściwych decyzji dotyczących potencjalnej transakcji gospodarczej (kapitałowej/finansowej/handlowej) niewątpliwie należy dokonać weryfikacji przyszłego kontrahenta w ramach tzw. audytu prawno-gospodarczego. Przeprowadzenie analizy przyszłego kontrahenta pod względem jego kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej (tzw. wstępnej oceny kontrahenta) pozwoli (a co najmniej ułatwi) na identyfikację ewentualnych szans i ryzyk, z którymi należałoby się liczyć, przed podjęciem właściwej decyzji.

1. Due diligence profesjonalnie

Due diligence (ang. należyta staranność) to tzw. badanie przedinwestycyjne przyszłego kontrahenta przeprowadzane w praktyce często przez zespół specjalistów (rzeczoznawców majątkowych, doradców podatkowych, prawników). Może obejmować m.in. analizę finansową/kondycję finansową/księgową, analizę prawną, analizę majątkową przedsiębiorstwa i jego organizacji itp.

Ocenie poddawany jest nie tylko sam pomysł na dany biznes/na przeprowadzenie planowanej transakcji handlowej/inwestycyjnej, ale także szanse przyszłego kontrahenta na jego dynamiczny rozwój. W tym zakresie due diligence stanowi współczesne narzędzie strategicznego zarządzania, posiadające kluczowe znaczenie w ocenie ścieżki rozwoju firmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00