Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-12-25

Ewidencja roszczeń spornych

Odroczony termin płatności, główna przyczyna powstawania należności, stosowany jest z reguły w celu osiągania większych przychodów. Jednak u sprzedającego stwarza on ryzyko niewyegzekwowania należnych mu kwot od nieuczciwego kupującego. Jednym z rozwiązań (często jedynym) jest w takiej sytuacji dochodzenie należności na drodze sądowej. Jak ująć w ewidencji roszczenia sporne?

Pojęcia "roszczenie" używa się w kontekście należności kwestionowanych przez domniemanego dłużnika (skierowanych na drogę sądową) lub należności, w stosunku do których spodziewamy się ich kwestionowania, jak również należności potwierdzonych wyrokiem sądowym. W tej grupie należności znajdą się te pozycje, uprzednio klasyfikowane do innych grup, które jednostka zdecydowała się skierować na drogę postępowania sądowego. Jest to jedyne kryterium, gdyż należności dochodzone na drodze sądowej nie powstają samoistnie - muszą wpierw powstać z innych tytułów.

Tego rodzaju należności ujmowane są na koncie "Należności dochodzone na drodze sądowej" w momencie złożenia pozwu we właściwym sądzie. Czas, po jakim sprawa powinna być skierowana na drogę postępowania sądowego, jest zależny od wielu czynników. W niektórych przypadkach należność zostanie przekazana do sądu już po kilku dniach od niedotrzymanego terminu płatności, głównie w celu przyspieszenia jej zapłaty, gdyż sam fakt jej uzyskania nie budzi większych wątpliwości. W innych sytuacjach, np. ze względu na zależność gospodarczą od odbiorcy, może być skierowana po dłuższym czasie, liczonym nawet w latach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00