Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-10-08

Wartość początkowa samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Jedną z form wykorzystywania przedmiotów w prowadzonej działalności gospodarczej jest umowa leasingu. Na ogół umowy leasingu przewidują możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Z punktu widzenia prawa podatkowego wykup samochodu z leasingu operacyjnego powinien być traktowany jak zakup samochodu w drodze nabycia. Fakt ten z kolei wiąże się z prawidłowym ustaleniem wartości początkowej nabytego samochodu.

Najpopularniejszą formą leasingu w przypadku samochodów jest umowa leasingu operacyjnego uregulowanego przepisami art. 23b ustawy o PIT i art. 17b ustawy o CIT. Umowa leasingu zawarta między leasingobiorcą (korzystającym) a leasingodawcą reguluje również kwestię dotyczącą opcji wykupu przedmiotu leasingu. Stanowi ona jedynie propozycję leasingodawcy dla leasingobiorcy, z której ten może skorzystać, ale nie musi.

Żadne przepisy prawne nie regulują kwestii ustalania wartości początkowej przedmiotów wykupowanych z leasingu operacyjnego po stronie nabywcy. W praktyce więc zawsze wiążąca i istotna jest cena ustalona w umowie sprzedaży (wartość wykupu). Nie ma znaczenia, czy jest ona niższa czy wyższa od hipotetycznej wartości netto środka trwałego (art. 23a pkt 6 ustawy o PIT oraz art. 17a pkt 6 ustawy o CIT).

Nabywca samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego powinien ustalać wartość początkową środka trwałego zawsze według ceny jego nabycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00