Artykuł
Przejęcie długu - skutki prawne zmiany dłużnika
Przejęcie długu pozwala na spłacenie zobowiązań za inną osobę (gdy np. pierwotny dłużnik nie może wykonać zobowiązania albo jest niewypłacalny), co może być korzystne dla wierzyciela, który w efekcie otrzyma świadczenie. Na zmianę dłużnika musi się jednak zgodzić dłużnik lub wierzyciel.
W obrocie gospodarczym dochodzi do przejęcia długu np. w przypadku podziału spółki, która zaciągnęła kredyt, lub gdy kilka osób jest kredytobiorcami i jedna z nich decyduje się spłacić cały kredyt za pozostałych.
Ze zmianą dłużnika mamy do czynienia wówczas, gdy:
● dotychczasowy dłużnik przestaje nim być, a jego dług przechodzi na osobę trzecią - przejęcie zwalniające (translatywne lub sukcesyjne przejęcie długu), ze skutkiem w postaci dalszego trwania zobowiązania pierwotnego,
● do długu na podstawie umowy przystępuje osoba trzecia, a dotychczasowy dłużnik z długu jest zwalniany - tzw. umowne przystąpienie do spełnienia świadczenia (kumulatywne przejęcie długu).
UWAGA!
Przejęcie długu może być elementem składowym innej umowy, np. obejmującej restrukturyzację zobowiązania, umowy sprzedaży, innej umowy cywilnoprawnej, jednak powinno być wyrażone w tej umowie wprost, a nie w sposób dorozumiany.
1. Zawarcie umowy przejęcia długu
Dla skutecznej zmiany dłużnika wymagane są określone czynności. Są to:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right