Klasyfikacja instrumentów finansowych zależy od celu ich nabywania
Klasyfikując instrumenty finansowe do właściwych kategorii, należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj instrumentu finansowego, ale także cel jego nabycia bądź posiadania. Na przykład kupione akcje mogą być zaliczone przez jednostkę do aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu (krótkoterminowe) lub aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży (długoterminowe lub krótkoterminowe), zależnie od intencji i planów jednostki wobec posiadanych akcji. Informacja dotycząca kwalifikacji aktywów finansowych do odpowiedniej kategorii instrumentów finansowych jest istotna dla prawidłowej ich wyceny.
Wycena instrumentów finansowych zależy m.in. od tego, czy jednostka stosuje tylko przepisy ustawy o rachunkowości, czy też ma obowiązek stosowania przepisów rozporządzenia MF w sprawie instrumentów finansowych. Przepisy zarówno ustawy o rachunkowości, jak i rozporządzenia MF pozwalają na wycenę instrumentów finansowych według skorygowanej ceny nabycia.
UWAGA!
Jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowemu badaniu, powinny przy wycenie instrumentów finansowych uwzględniać obok postanowień ustawy o rachunkowości również przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie instrumentów finansowych.
Tabela 1. Wycena bilansowa według skorygowanej ceny nabycia