Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-02-22

Możliwości zachowania utraconych przywilejów przez spółkę komandytowo-akcyjną

Spółka komandytowo-akcyjna będąca spółką osobową z dniem 1 stycznia 2014 r. została uznana za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W praktyce oznacza to, że w rozumieniu prawa podatkowego spółki komandytowo-akcyjne od 1 stycznia 2014 r. podlegają reżimowi podatkowemu tak jak spółki kapitałowe. Są zatem opodatkowane dwustopniowo, tj. obowiązek podatkowy ciąży i na spółce, i odrębnie na jej wspólnikach.

Inwestorzy/wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej zamierzający nadal korzystać z przywilejów podatkowych, jakie dawała ta spółka, mogą wykorzystać instytucję spółki luksemburskiej (SCSp - specjalnej spółki komandytowej), tworząc międzynarodową strukturę i/lub wykorzystując formę luksemburskiej specjalnej spółki komandytowej jako pośrednika między funduszem inwestycyjnym zamkniętym (FIZ) a polską spółką komandytową prowadzącą działalność w Polsce. Spółka komandytowo-akcyjna (s.k.a.) jest spółką osobową, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Kapitał zakładowy takiej spółki powinien wynosić co najmniej 50 000 zł. S.k.a. nie ma osobowości prawnej, ale może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

1. Zasady opodatkowania s.k.a. obowiązujące do grudnia 2013 r.

Do grudnia 2013 r. firmy działające w formie s.k.a. nie płaciły podatku dochodowego. Podatkowi dochodowemu podlegali jedynie wspólnicy spółki - komplementariusz i akcjonariusze (podatek był należny np. od wypłaconej im dywidendy, a ta mogła być odroczona w czasie lub zarządzana przez zamknięty fundusz inwestycyjny, tym samym odroczony był także obowiązek odprowadzenia podatku). Te istniejące dotąd przywileje podatkowe, zwłaszcza w aspekcie trwającego kryzysu i spowolnienia gospodarczego, sprawiały, że s.k.a. była atrakcyjną z podatkowego punktu widzenia formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Z tych względów wielu przedsiębiorców decydowało się właśnie na tę formę prawną prowadzenia działalności gospodarczej. W roku 2013 zarejestrowanych było w kraju ponad 2000 s.k.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00