Porada
Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie z działalności jednostki
Sprawozdanie z działalności nie jest elementem rocznego sprawozdania finansowego jednostki. W przeciwieństwie do poszczególnych elementów sprawozdania finansowego obowiązek jego sporządzenia nie zależy od tego, czy jednostka podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, czy też nie. Kto sporządza sprawozdanie z działalności i jakie informacje powinny być w nim zawarte?
Obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności spoczywa na kierownikach następujących jednostek:
● spółek kapitałowych,
● spółek komandytowo-akcyjnych,
● towarzystw ubezpieczeń wzajemnych,
● towarzystw reasekuracji wzajemnej,
● spółdzielni,
● przedsiębiorstw państwowych.
Kierownicy pozostałych jednostek, a więc np. spółek handlowych osobowych innych niż spółka komandytowo-akcyjna, osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, nie mają takiego obowiązku, i to niezależnie od ich wielkości.
SŁOWNICZEK
Kierownikiem jednostki jest członek zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członkowie tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę, a w odniesieniu do spółki komandytowo-akcyjnej - komplementariusze (są to wspólnicy odpowiadający bez ograniczenia) prowadzący sprawy spółki. Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym.
UWAGA!
W przeciwieństwie do sprawozdania finansowego sprawozdania z działalności jednostki nie podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, lecz jedynie kierownik jednostki.
1. Termin sporządzenia sprawozdania z działalności
Sprawozdanie z działalności jednostki należy sporządzić, podobnie jak roczne sprawozdanie finansowe, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego oraz przedstawić właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem lub umową.
Sprawozdanie z działalności podlega badaniu przez biegłego rewidenta, o ile oczywiście jednostka ma obowiązek poddać sprawozdanie finansowe takiemu badaniu. Biegły rewident bada i stwierdza w pisemnej opinii, czy informacje zawarte w sprawozdaniu z działalności jednostki uwzględniają postanowienia art. 49 ust. 2 ustawy o rachunkowości i są zgodne z informacjami zawartymi w rocznym sprawozdaniu finansowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right