Porada
Według jakich zasad powinny prowadzić księgi rachunkowe jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej
Zasady rachunkowości jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że te jednostki nie muszą stosować przepisów ustawy o rachunkowości.
Jednostkami nieprowadzącymi działalności gospodarczej są m.in.:
● stowarzyszenia,
● związki zawodowe,
● organizacje pracodawców,
● izby gospodarcze,
● fundacje,
● organizacje dobroczynności i opieki społecznej,
● przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych.
SŁOWNICZEK
Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej jako zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jeśli zatem jednostka nie wykonuje wymienionych czynności, wówczas można uznać, że nie prowadzi działalności gospodarczej.
UWAGA!
Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej powinny stosować także nadrzędne zasady rachunkowości, z wyjątkiem zasady ostrożności. Oznacza to, że nie mają obowiązku dokonywania odpisów aktualizujących i tworzenia rezerw.
Jednostki te prowadzą księgi rachunkowe, stosując odpowiednie przepisy ustawy o rachunkowości, z uwzględnieniem powyższego rozporządzenia, tj. przepisy dotyczące:
● prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokumentowania operacji gospodarczych,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right