Jak opodatkować VAT sprzedaż internetową
Ze sprzedażą za pośrednictwem Internetu wiążą się określone konsekwencje w VAT. Podstawową kwestią jest wskazanie granicy między tym, co jest jeszcze sprzedażą prywatną i sporadyczną, a tym, co już należy traktować jak sprzedaż zorganizowaną i prowadzoną w sposób ciągły. Szczególne problemy mogą też dotyczyć ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego, dokumentowania sprzedaży i stosowania kas rejestrujących.
Sprzedaż przez Internet należy zakwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy do sprzedaży dojdzie w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 tej ustawy. Musi to być zatem działalność zarobkowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Zarobkowy charakter działalności przejawia się nastawieniem na osiągnięcie zysku. Zorganizowanie z kolei to prowadzenie jej w sposób metodyczny, zaplanowany, systematyczny, uporządkowany. O zorganizowaniu może świadczyć ponadto wyodrębnienie pewnych składników służących do jej prowadzenia czy przyjęcie określonej formy organizacyjnoprawnej i dopełnienie wymogu jej zarejestrowania, choć te okoliczności nie decydują o zorganizowanym charakterze prowadzonych działań. Wykonywanie działań w sposób ciągły to prowadzenie ich w sposób stały (nie okazjonalny) oraz planowany.
Dlatego kwalifikacja przychodów uzyskanych z tytułu aukcji internetowej może nastąpić tylko po przeanalizowaniu konkretnej transakcji. Tylko tak można stwierdzić, czy przychody uzyskane w ten sposób są przychodami z działalności gospodarczej, czy też nie. Natomiast nie jest decydująca wielkość sprzedaży.