Jak wykazać w księgach sprzedaż przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwo może być przedmiotem obrotu prawnego. Jedną z najczęściej spotykanych czynności prawnych dotyczących przedsiębiorstwa jest jego sprzedaż. Przedmiotem sprzedaży może być całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Z perspektywy inwestora najbardziej atrakcyjne są przedsiębiorstwa o świetnej kondycji finansowej. W rzeczywistości właściciele rozważają sprzedaż przedsiębiorstwa najczęściej dopiero wtedy, gdy biznes nie przynosi wystarczających zysków. Pogodzenie interesów obu stron i przeprowadzenie optymalnej sprzedaży przedsiębiorstwa jest więc czasochłonne i trudne.
Sprzedając przedsiębiorstwo, właściciel powinien wziąć pod uwagę kondycję, w jakiej znajduje się firma w momencie, gdy skłania się on do jej odsprzedania. Inwestor zawsze poddaje analizie działalność przedsiębiorstwa. Pogorszenie wyników przedsiębiorstwa w porównaniu z poprzednimi okresami wpływa najczęściej na zmniejszenie ceny lub rezygnację z transakcji. Z tego względu finansiści zalecają poszukiwanie kupca w momencie, gdy interesy idą dobrze.
Sprzedaż przedsiębiorstwa zwykle składa się z następujących etapów:
● wstępnych rozmów,
● analizy spółki (due diligence) przez potencjalnego inwestora oraz
● negocjowania warunków transakcji sprzedaży i jej zamknięcia.
UWAGA!
W praktyce właściwy proces sprzedaży przedsiębiorstwa zależy od branży, w jakiej działa podmiot, jego specyfiki i struktury.
Uprzywilejowana pozycja inwestora związana z posiadanym kapitałem i większym doświadczeniem wymaga od przedsiębiorcy stanowczości i spokoju.
Sprzedaż przedsiębiorstwa może być również dokonana w celu optymalizacji finansowej w ramach grupy kapitałowej lub innej grupy podmiotów powiązanych.
Czym jest przedsiębiorstwo?
Zgodnie z art. 55 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Przepis ten tworzy możliwość nie tylko zbycia przedsiębiorstwa, ale również jego dzierżawy lub ustanowienia na nim użytkowania.