Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-06-08

Jak podzielić wynik finansowy w różnych formach prawnych przedsiębiorstw

Zbliża się ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jest to 30 czerwca 2013 r. Wynik finansowy może być rozliczony wyłącznie po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez kompetentny organ oraz powinien być odpowiednio udokumentowany.

Wynik finansowy może być rozliczony wyłącznie po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez kompetentny organ oraz powinien być odpowiednio udokumentowany. Zatwierdzenie musi nastąpić w formie uchwały organu zatwierdzającego. Na rocznym sprawozdaniu finansowym należy napisać słowo "zatwierdzono". Wyjątek od tej zasady dotyczy indywidualnych przedsiębiorców oraz spółek osobowych.

Jakie są zasady podziału zysku w przypadku przedsiębiorców indywidualnych

Indywidualny przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma prawo samodzielnie decydować o sprawach przedsiębiorstwa, w tym także o podziale zysku lub o pokryciu straty. Nie są one uwarunkowane zatwierdzeniem. Ponieważ przedsiębiorca nie może pobierać wynagrodzenia za pracę na rzecz przedsiębiorstwa (nie ma możliwości zawarcia sam ze sobą umowy o pracę lub innej umowy o zatrudnienie), więc wszelkie wypłaty na rzecz właścicieli są traktowane jako wypłaty z zysku i nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa. Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych wszelkie czynności powiększenia lub pomniejszenia majątku przedsiębiorstwa kosztem lub na rzecz majątku osobistego właściciela powinny być udokumentowane na piśmie, np. dowodem wpłaty lub wypłaty, decyzją właściciela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00