Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-05-01

Faktury korygujące w 2013 r.

Podatnicy VAT mają prawo korygować treść wystawionych faktur. Wystawienie faktury korygującej może być konieczne, jeżeli przy wystawianiu faktur źródłowych zostały popełnione błędy. Korekta będzie także konieczna w przypadku wystąpienia po wystawieniu faktury pierwotnej określonych w przepisach zdarzeń. W większości przypadków wywołuje to konieczność dokonania korekty w ewidencji księgowej.

Przypadki, w których są wystawiane faktury korygujące, zostały wymienione w przepisach § 13 i 14 rozporządzenia MF w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie o fakturach). Faktura korygująca jest dokumentem wystawianym przez przedsiębiorcę w celu poprawienia lub uaktualnienia danych z faktury źródłowej.

Korygowanie treści faktury w drodze wystawienia faktury korygującej to jedyny (poza wystawianiem not korygujących przez nabywców) sposób ingerencji w treść faktury pierwotnej.

UWAGA!

Niedopuszczalne jest czynienie jakichkolwiek dopisków czy poprawek na fakturze pierwotnej. Wszelkie zmiany w wystawionej fakturze VAT powinny być dokonane fakturą korygującą (wyrok NSA z 17 lutego 2000 r., sygn. akt I SA/Po 110/99, niepubl.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00