Porada
Rachunek zysków i strat oraz ustalanie wyniku finansowego w spółdzielniach mieszkaniowych - praktyczny aspekt rachunku wyników w spółdzielniach mieszkaniowych
Ustalenie wyniku finansowego w spółdzielniach mieszkaniowych często powoduje problem. Wątpliwości wynikają z tego, że cel działalności spółdzielni mieszkaniowej jest diametralnie inny niż znaczącej grupy podmiotów powołanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Podstawowy jej cel nie jest bowiem związany z osiąganiem zysku.
Na dzień bilansowy należy ustalić kwotę kosztów i przychodów finansowych, pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych oraz strat i zysków nadzwyczajnych, z których zysk jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych pod warunkiem przeznaczenia ich na cele gospodarki zasobami mieszkaniowymi (dalej: GZM). Różnicę tę, ustalaną za cały rok obrotowy, na dzień bilansowy można ująć w księgach rachunkowych, pozostawić jako część składową wyniku finansowego netto wraz z zyskiem netto ustalonym z operacji, których wynik opodatkowany jest podatkiem dochodowym, na koncie "Wynik finansowy" i rozliczyć w roku następnym, przeznaczając - wraz z pozostałą częścią wyniku finansowego - na korektę przychodów gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Ta część wyniku podlega podziałowi przez walne zgromadzenie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right