Porada
Kiedy i na jakich zasadach można aktualizować wartość środków trwałych
Spółka z o.o. nie stosuje Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Czy może jednak korzystać z MSR 16 i wyceniać środki trwałe - nieruchomości - według wartości rynkowej? Artykuł 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości pozwala na stosowanie MSR.
Spółka z o.o., która nie stosuje MSR, nie może posłużyć się przepisami MSR 16 do wyceny środków trwałych według wartości rynkowej. MSR/MSSF mogą być stosowane tylko wówczas, gdy polskie przepisy nie regulują danej sprawy (art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne można wyceniać według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Ustawa daje możliwość wyceny w wartości przeszacowanej, która dopuszczona jest w MSR 16. Przepis szczegółowy zawarty w art. 31 ust. 3 ustawy o rachunkowości mówi, że aktualizacja jest możliwa tylko na podstawie odrębnych przepisów, co w praktyce oznacza rozporządzenie Ministra Finansów. Odrębnym przepisem, do którego odnosi się prawo bilansowe, jest np. art. 15 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na podstawie przepisu minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić tryb oraz termin aktualizacji środków trwałych w drodze rozporządzenia, pod warunkiem że wskaźnik wzrostu cen nakładów inwestycyjnych w okresie trzech kwartałów w roku poprzedzającym rok podatkowy w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego przekroczy 10%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right