Porada
Co badana jednostka powinna wiedzieć o opinii biegłego rewidenta
Jakie elementy formalne powinna zawierać opinia biegłego rewidenta? Kiedy biegły rewident wydaje opinię pozytywną, a kiedy negatywną? Kiedy biegły rewident odstąpi od wydania opinii? Jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta lub które z innego powodu poddają swoje sprawozdanie finansowe badaniu, powinny wiedzieć, od czego zależy jakość opinii wydanej przez biegłego rewidenta.
Opinia biegłego rewidenta powinna w sposób bezstronny, kompletny, rzetelny i jasny przedstawiać wyniki badania sprawozdania finansowego. Wymóg bezstronności oznacza obiektywne naświetlenie stanu faktycznego, z uwzględnieniem wszystkich informacji dostępnych biegłemu rewidentowi. Warto też pamiętać, że na opinię biegłego rewidenta wpływa nie tylko jakość sprawozdania finansowego, ale także współpraca jednostki z biegłym rewidentem.
Ewentualna rozbieżność zdań kierownika jednostki i biegłego rewidenta powinna być zaznaczona, a ich stanowiska przedstawione w raporcie (w razie potrzeby, ze względu na wagę zagadnienia, także w opinii).
Wymóg kompletności jest spełniony, gdy opinia i raport zawierają stwierdzenia przewidziane ustawą o rachunkowości oraz krajowymi standardami rewizji finansowej. Dodatkowe ustalenia wynikające z umowy o badanie, np. dotyczące prawidłowości rozliczeń podatkowych, biegły rewident zamieszcza w odrębnym dokumencie przekazywanym zamawiającemu. Co do zasady badanie sprawozdania finansowego nie dotyczy rozliczeń podatkowych. Prawidłowość tych rozliczeń sprawdzana jest w przypadku kontroli urzędu skarbowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right