Porada
Na co uważać, zawierając umowę pożyczki z udziałowcem
Pożyczka od udziałowca jest dla spółki łatwo dostępnym źródłem pozyskania kapitału, chociażby ze względu na brak formalności, jakie występują w przypadku starania się o kredyt bankowy. Jednak finansowanie działalności spółki pożyczkami od udziałowców - przy zachowaniu na niskim poziomie kapitału własnego (cienka kapitalizacja) - niesie ze sobą ryzyko błędów w rozliczeniach podatkowych. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek zależy od poziomu zadłużenia spółki wobec udziałowca. Z kolei brak odsetek skutkuje powstaniem przychodu z nieodpłatnego świadczenia.
Jak podatkowo i bilansowo traktować odsetki od pożyczki udzielonej przez udziałowca (zarówno przez pożyczkodawcę, jak i przez pożyczkobiorcę) lub jakie konsekwencje ma brak odpłatności w postaci odsetek - to niejedyne kwestie, które spółka powinna rozważyć, zawierając umowę pożyczki ze swoim udziałowcem. Problematyczne może być także ustalenie:
● czy czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz
● czy będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Kiedy VAT, kiedy PCC
Udzielenie pożyczki przez podmiot, który działa w charakterze podatnika VAT, jest świadczeniem usługi pośrednictwa finansowego, która jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi o zwolnieniu z VAT usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usług pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzania kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. Jeśli więc udzielający pożyczki udziałowiec w zakresie swojej działalności ma określone udzielanie pożyczek, to udzielenie pożyczki powiązanej spółce będzie czynnością opodatkowaną VAT, korzystającą jednocześnie ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right