Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-11-24

Kiedy przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Na jakich zasadach będzie przysługiwał zasiłek macierzyński pracownicy zatrudnionej na czas określony? Czy termin zakończenia umowy ma wpływ na prawo do zasiłku? Na co zwrócić uwagę w sytuacji, gdy inna pracownica urodziła kolejne dziecko w czasie przebywania na urlopie wychowawczym?

Umowa na czas określony daje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Umowa taka, a także umowa na czas wykonywania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, przedłuża się do dnia porodu. Po wygaśnięciu umowy pracownicy nie przysługuje urlop macierzyński, ponieważ traci ona status pracownika, ale ma prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Brak prawa do zasiłku występuje jedynie wtedy, gdy umowa na czas określony kończyłaby się przed upływem 3 miesiąca ciąży. Gdy pracownica nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego w trakcie urlopu wychowawczego, może mieć miejsce skrócenie okresu wypłaty zasiłku o 2 tygodnie.

Zasiłek macierzyński przysługiwałby również wtedy, gdyby umowa na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy wygasła w czasie udzielonego pracownicy urlopu macierzyńskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00