Kiedy kary umowne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Działania w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej mogą wiązać się z zapłatą różnego rodzaju kar umownych. Zapłacone kary umowne zostały w większości wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. U wierzyciela stanowią jednak przychody podatkowe, niezależnie od skutków podatkowych u dłużnika. W określonych okolicznościach kary umowne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Kary umowne m.in. z tytułu zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad co do zasady nie są zaliczane do kosztów podatkowych. Jednak kary umowne poniesione z tytułu nieterminowego wykonania robót i usług mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, ponieważ nie są wymienione w katalogu wyłączeń (art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT; art. 23 ust. 1 ustawy o PIT). Warunkiem zaliczenia takiego wydatku do kosztów podatkowych jest spełnienie przez niego ogólnej definicji kosztu uzyskania przychodu. W sytuacji gdy konieczność zapłaty kary umownej w związku z nieterminowym wykonaniem robót jest związana z przychodami uzyskiwanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a okoliczności będące przyczyną poniesienia wydatku nie są przez podatnika zawinione, to wydatek poniesiony na uregulowanie kary będzie stanowił koszt uzyskania przychodów (patrz: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2008 r., nr IP-PB3-423-299/08-2/KB).
Tabela 1. Katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT
Wyłączenia | Podstawa prawna |
Kary, opłaty i odszkodowania oraz odsetki od zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska oraz niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy |