Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2012-09-08

Ewidencja faktur VAT wystawionych w walutach obcych dla kontrahentów krajowych

Podmioty krajowe mogą swobodnie rozliczać się między sobą również w walutach obcych. W efekcie faktury mogą być wystawiane w walucie obcej. Należy jedynie pamiętać, że bez względu na to, w jakiej walucie wyrażona jest należność, kwota podatku na fakturze musi być wykazana w złotówkach.

Przepisy ustawy o VAT nie regulują bezpośrednio kwestii wystawiania faktur w walucie obcej. Nie ma również przepisów zabraniających wystawiania takich faktur, w tym w rozrachunkach między podmiotami krajowymi. W praktyce więc możliwe jest wystawianie faktur dokumentujących sprzedaż w dowolnej walucie obcej.

Uwaga

Kwota VAT zawsze powinna być wyrażona w walucie polskiej.

Oznacza to, że kwoty netto i brutto mogą być wyrażone np. w euro, a VAT wyłącznie w złotych (§ 5 ust. 6 rozporządzenia MF w sprawie m.in. wystawiania faktur). Kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie wyrażona jest kwota należności na fakturze.

Jaki kurs waluty należy stosować?

Określając VAT w złotych, należy skorzystać z uregulowań art. 31a ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W sytuacji więc gdy faktury są wystawiane w terminie ustawowym (co do zasady w ciągu siedmiu dni od daty sprzedaży), obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury. Jeżeli natomiast zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są wyrażone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00