Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-08-25

Jak przedsiębiorcy mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej po zmianach w k.p.c.

Konieczność skorzystania z drogi sądowej w rozstrzyganiu sporów wielu przedsiębiorcom nie jest obca. Od 3 maja 2012 r. obowiązują w tej materii zmiany wprowadzone nowelizacją k.p.c. dokonaną mocą ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Jakie nowe rozwiązania zagadnień istotnych dla przedsiębiorców uczestniczących w sądowym rozstrzyganiu sporów przewiduje nowelizacja?

Tryb dochodzenia roszczeń cywilnych między przedsiębiorcami określa Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.). Obowiązujący w Polsce k.p.c. ma już niemal 50 lat (wszedł w życie 1 stycznia 1965 r.), jednak to nie wiek jest słabością tej krytykowanej przez wielu regulacji prawnej. Jej słabością jest brak spójności, liczne niejasności i nadmierna kazuistyka będące skutkiem niemal 150 nowelizacji, z których tylko część to nowelizacje ściśle związane ze zmianą przepisów k.p.c. Większość była wprowadzana przy okazji zmian zupełnie innych przepisów, czasem bardzo słabo powiązanych z k.p.c. Opracowanie omawia zmiany dotyczące czynności poprzedzających złożenie pozwu oraz najistotniejsze zagadnienia występujące w trakcie rozpoznania sprawy przez sąd.

Likwidacja trybu postępowania gospodarczego

Tryb postępowania gospodarczego to przewidziany w k.p.c. i zlikwidowany ustawą nowelizującą odrębny tryb sądowy, który miał zastosowanie do sporów między przedsiębiorcami. Tryb ten miał zastosowanie do większości sądowych sporów prawnych pomiędzy przedsiębiorcami (w tym np. do wszystkich spraw o zapłatę). Postępowanie w sprawach gospodarczych to jednak coś więcej niż tylko tryb dochodzenia wzajemnych roszczeń między przedsiębiorcami. Jest to również pięć postępowań należących do właściwości sądu ochrony konkurencji i konsumentów, tj.:

● postępowanie z zakresu ochrony konkurencji,

● postępowanie w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolony,

● postępowanie z zakresu regulacji energetyki,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00