Porada
Jak rozliczać najem majątku niezwiązany z działalnością gospodarczą
Mianem najmu prywatnego określa się umowy najmu składników majątkowych niezwiązane z działalnością gospodarczą. Przychody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu. Związany z nim podatek dochodowy może być rozliczany na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu. Dla celów ustalenia VAT istotne będzie przeznaczenie wynajmowanego lokalu.
Podatnicy wynajmujący składniki majątkowe, będące ich własnością, poza działalnością gospodarczą, mogą zdecydować się na opodatkowanie przychodów z tego tytułu:
● na zasadach ogólnych - według skali podatkowej,
● w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wybór sposobu rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej składnik majątkowy w najem.
Opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych
Wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), nie składa się w urzędzie skarbowym żadnych oświadczeń ani wniosków o wyborze tej formy opodatkowania. Podatnicy sami ustalają wysokość osiągniętego dochodu i obliczają zaliczki na podatek.
Podstawą ustalenia dochodu są dokumenty potwierdzające wysokość otrzymanych przychodów z najmu oraz kosztów poniesionych w celu ich uzyskania.
Uwaga
Przychód z najmu prywatnego powstaje w momencie faktycznego otrzymania zapłaty (postawienia do dyspozycji).
Do przychodów wynajmującego nie zalicza się otrzymanych od najemcy kwot z tytułu wydatków związanych z przedmiotem najmu, które najemca ponosi na podstawie zawartej umowy. Oznacza to, że jeśli z umowy między stronami wynika, iż koszty (np. czynszu, mediów) pokrywa najemca, to:
● otrzymana przez wynajmującego od najemcy ich równowartość nie stanowi kosztu podatkowego u wynajmującego,
-
keyboard_arrow_right