Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-23

Na jakich warunkach można podzielić zysk zatrzymany w latach ubiegłych

Pokrycie straty za dany rok obrotowy nie musi następować automatycznie z zysku wypracowanego w kolejnym roku. Podział całości lub części zysku również może być odroczony na kolejne lata. Aby podział zysku zatrzymanego w latach ubiegłych był prawnie skuteczny, należy wziąć pod uwagę ograniczenia wynikające z Kodeksu spółek handlowych.

Jednostki mogą dokonać rozliczenia niepodzielonego wyniku finansowego z lat poprzednich po zakończeniu danego roku obrotowego wraz z podjęciem uchwały o podziale wyniku finansowego wypracowanego w danym roku obrotowym. Jeśli w umowie spółki znajdują się zapisy upoważniające zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, a spółka posiada środki wystarczające na jej wypłatę, wówczas wspólnicy mogą podjąć w trakcie roku obrotowego uchwałę o podziale części zysku wypracowanego w roku obrotowym, a także za lata poprzednie.

Decyzję w sprawie podziału zysku lub pokrycia straty podejmują wspólnicy, jeśli w umowie sprawy te nie zostały wyłączone spod ich kompetencji. W spółkach kapitałowych zarząd zobowiązany jest udostępnić wspólnikom przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólników lub walnym zgromadzeniem sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności spółki wraz z opinią biegłego rewidenta, jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało badaniu. W następnej kolejności rada nadzorcza (komisja rewizyjna), jeśli funkcjonuje w spółce, zobowiązana jest przedstawić pisemne sprawozdanie z wyników swojej oceny sprawozdań i wniosków zarządu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00