1. Dywidenda wypłacona w formie rzeczowej może spowodować spór z organem skarbowym
Kodeks spółek handlowych mówi w zasadzie o wypłacie dywidendy oraz o jej kwocie. Coraz częściej w praktyce stosowana jest wypłata dywidendy w postaci rzeczowej lub niepieniężnej. Jest to kwestia ustaleń zawartych w umowie spółki. Jednak sposób wypłaty dywidendy nie pozostaje bez wpływu na rozliczenia podatkowe.
Dywidenda to część zysku netto wypracowanego przez spółkę przeznaczona do podziału między wspólników lub akcjonariuszy w spółkach kapitałowych. Podział zysku jest możliwy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. W przypadku jednostek zobowiązanych do badania sprawozdania przed jego zatwierdzeniem konieczne jest zaopiniowanie sprawozdania przez biegłego rewidenta (bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami).
W przypadku spółek kapitałowych organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe będzie zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy. Ten sam organ podejmuje uchwałę dotyczącą podziału zysku. Prawo do dywidendy przysługuje wspólnikom spółki z o.o. oraz akcjonariuszom spółki akcyjnej.
TABELA 1
Prawo do dywidendy
Zagadnienie | Spółka z o.o. | Spółka akcyjna |
Prawo do dywidendy | Wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 191 ksh). | Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom (art. 347 ksh). |
Kwota dywidendy | Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe (art. 192 ksh). |