Porada
3. Zasady funkcjonowania spółek wodnych
Spółki wodne to specyficzne organizacje zrzeszające osoby fizyczne lub prawne, które mają na celu zaspokajanie potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami. Nie działają w celu osiągnięcia zysku, jednak zapewniając zaspokojenie potrzeb zrzeszonych w nich osób, mogą podejmować działalność umożliwiającą jego osiągnięcie. Zysk przeznacza się wyłącznie na cele statutowe. Spółka wodna jest osobą prawną, więc podlega ustawie o rachunkowości.
Spółki wodne posiadają osobowość prawną. Ustawa - Prawo wodne (art. 164-171a) określa, że spółka wodna nabywa osobowość prawną z chwilą uprawomocnienia się decyzji starosty o zatwierdzeniu jej statutu. Oprócz:
w pomocy finansowej państwa udzielanej w formie dotacji podmiotowej z budżetu państwa przeznaczonej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód i urządzeń wodnych oraz
w pomocy finansowej z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji w postaci dotacji celowej,
spółki wodne czerpią środki finansowe na działalność ze składek. Do opłacania składek zobowiązani są członkowie spółki. Poza tym jednostki (bez względu na status prawny), które nie są członkami spółki wodnej, a odnoszą korzyści z urządzeń spółki (np. urządzenia melioracyjne konserwowane przez spółkę leżą na ich gruntach) lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, dla której ochrony spółka została utworzona, obowiązane są do ponoszenia świadczeń na rzecz spółki. Wysokość i rodzaj tych świadczeń ustala starosta.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right