4. Jak wykorzystać bilans i rachunek zysków i strat do sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych
Do sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych konieczne jest zestawienie odpowiednich danych pochodzących z innych części sprawozdania finansowego. W artykule wyjaśniamy, jak sporządzić rachunek, korzystając z danych przedstawionych w bilansie i rachunku zysków i strat oraz dodatkowych informacji do sprawozdania finansowego.
Części sprawozdania finansowego są ze sobą ściśle związane. Bilans, jako główny element sprawozdania, przedstawia majątek przedsiębiorstwa i źródła jego finansowania. Przyczyną zwiększenia majątku i źródeł finansowania - jeżeli przedsiębiorstwo nie sięgało po zewnętrzne finansowanie - jest wypracowany przez niego zysk, który jako pozycja kapitałów własnych figuruje w pozycji A.VIII bilansu.
O szczegółach wypracowania tego zysku dowiemy się z rachunku zysków i strat, w którym przedstawiane są wszystkie koszty i przychody przedsiębiorstwa w danym okresie. Zysk netto jest "tylko" wynikiem memoriałowym.
Zrealizowany wynik, tj. wpływy i wypływy gotówki w danym okresie, pokazuje wyprowadzona w rachunku przepływów pieniężnych zmiana środków pieniężnych. Dlatego rachunek jest w zasadzie wyszczególnieniem pozycji "Środki pieniężne".
UWAGA
Ewidencja księgowa następuje według zasady memoriałowej, dlatego sporządzenie bilansu i rachunku zysków i strat odbywa się na podstawie ksiąg rachunkowych. Księgi te nie umożliwiają natomiast sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych.
Sporządzenie rachunku przepływów wymaga odpowiedniego ustawienia danych, które możemy uzyskać z bilansu i rachunku zysków i strat oraz z poprawnie sporządzonej informacji dodatkowej i pewnej kalkulacji. Proces ten prześledzimy na przykładzie spółki Alfa[1].