Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-08-15

1. Wartości niematerialne i prawne - polskie prawo bilansowe oraz standardy międzynarodowe - wybrane zagadnienia

Wartości niematerialne i prawne definiowane są jako możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów będące w posiadaniu przedsiębiorstwa w celu ich wykorzystywania w działalności operacyjnej. Cechą charakterystyczną tej grupy aktywów trwałych jest brak postaci fizycznej i identyfikowanie ich w kategoriach praw i przywilejów. Ze względu na swą specyfikę - na swój niematerialny charakter - stanowią dość trudne zagadnienie we współczesnej rachunkowości. Trudności w uznawaniu danego składnika za wartości niematerialne i prawne dotyczą przede wszystkim możliwości ich identyfikacji oraz wiarygodnego pomiaru.

Wartości niematerialne i prawne są specyficznym składnikiem aktywów trwałych. Charakteryzują się tym, że nie posiadają postaci fizycznej ani pieniężnej, ale są zdolne przysparzać przedsiębiorstwom korzyści mających wymiar finansowy. Na przykład w tej grupie aktywów znajdują się prawa autorskie, prawa do licencji, znaków towarowych, franczyza itp.

Ze względu na swój niematerialny charakter wartości niematerialne i prawne stanowią jeden z najbardziej złożonych obszarów we współczesnej rachunkowości. Podstawowe trudności w uznawaniu danej kategorii księgowej za ten składnik aktywów trwałych dotyczą przede wszystkim możliwości jego identyfikacji, oceny, czy przyniesie on jednostce w przyszłości korzyści ekonomiczne lub inne pożytki, a także możliwości ich wiarygodnego pomiaru. W wielu przypadkach wymienione cechy są czytelne oraz łatwe do wyróżnienia. Na przykład nie sprawia trudności identyfikacja nabytego prawa do patentu czy prawa do używania znaku towarowego. Inaczej jednak wygląda ten problem w odniesieniu do kosztów prac rozwojowych czy nabytej wartości firmy.

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami uznanie danego składnika aktywów za wartości niematerialne i prawne jest możliwe, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

zostały one nabyte przez jednostkę - ze sformułowania "nabyte" wynika, że do wartości niematerialnych i prawnych mogą być zaliczone tylko te z nich, które zostały nabyte, a nie wytworzone we własnym zakresie. Wyjątek od tej zasady stanowią koszty zakończonych prac rozwojowych;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00