Artykuł
1. Metody ustalania cen między podmiotami powiązanymi po zmianach Wytycznych OECD w Sprawie Cen Transferowych z 22 lipca 2010 r. - część 1
Wytyczne w Sprawie Cen Transferowych dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych oraz Administracji Podatkowych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations) - dalej: Wytyczne w Sprawie Cen Transferowych lub Wytyczne - stanowią dla wielu krajów, w tym Polski, wzorzec w zakresie problematyki transakcji z podmiotami powiązanymi.
Przepisy Wytycznych formalnie nie są częścią polskiego porządku prawnego, jak np. umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania, jednak do przepisów OECD odwołuje się bezpośrednio przepis art. 11 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi w drodze rozporządzenia, sposób i tryb określania dochodów w drodze oszacowania oraz sposób i tryb eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych, uwzględniając w szczególności wytyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (...).
Powoływanie się na przepisy Wytycznych przez krajowe organy podatkowe i sądy administracyjne jest w praktyce dość częste. Wytyczne w Sprawie Cen Transferowych odgrywają analogiczną rolę jak komentarz do Konwencji Modelowej OECD w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Dla organów podatkowych są one punktem odniesienia w ocenie transakcji między podmiotami powiązanymi, a podatnicy powinni się nimi kierować, planując i dokumentując swoje transakcje, zgodnie z art. 9a updop i odpowiednio art. 25a updof.
Ostatnie zmiany wypracowano w długotrwałym procesie z wykorzystaniem procedury konsultacji ze środowiskami biznesu. Od początku 2008 r. do czerwca 2010 r. Komitet do Spraw Podatkowych OECD pracował nad wprowadzeniem zmian do Wytycznych w następujących rozdziałach:
-
keyboard_arrow_right