Artykuł
2. Transakcje trójstronne1
Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne są szczególnym rodzajem transakcji podlegających rozliczeniu według specjalnych zasad zawartych w rozdziale VIII ustawy o VAT. Ustawa ustala specjalną, uproszczoną procedurę dotyczącą wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych.
W odróżnieniu od opodatkowania transakcji trójstronnych na zasadach ogólnych przewiduje ona szczególne zasady rozliczania podatku przez podmioty uczestniczące w takich transakcjach. Istotne dla podatnika jest zatem zidentyfikowanie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, a także ustalenie, którym jest jej ogniwem (pierwszym, drugim czy ostatnim).
W zależności od tego różne są konsekwencje dla podatnika w zakresie wypełniania obowiązków dokumentacyjnych, sprawozdawczych, ewidencyjnych i administracyjnych, związanych z uczestniczeniem w takiej transakcji.
Wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna to transakcja, w ramach której spełnione muszą zostać łącznie następujące warunki, określone w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:
§ w transakcji uczestniczy trzech podatników VAT, zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich;
§ transakcja trójstronna dotyczy dostaw tego samego towaru;
§ towar jest wydawany przez pierwszego z podatników bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym przyjmuje się, że dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim podatnikiem oraz drugim i ostatnim podatnikiem w kolejności, a zatem przepływ towaru jest oderwany od przepływu dokumentów (faktur);
towar jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego podatnika VAT lub transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right