Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne – kiedy można skorzystać z uproszczenia
Transakcje trójstronne to szczególna postać transakcji łańcuchowych, czyli takich, gdzie kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru, ale towar jest bezpośrednio wydawany przez podmiot pierwszy – ostatniemu nabywcy. Często powoduje to problemy z ustaleniem miejsca dostawy. Gdy transakcje trójstronne mają charakter wewnątrzwspólnotowy, przewidziano dla nich uproszczenia, ale ich zastosowanie wymaga spełnienia licznych warunków.
Nierzadko, w celu uniknięcia kosztów (logistycznych, transportowych itp.), firmy decydują się na to, że faktyczne przemieszczenie towaru nastąpi jedynie między pierwszym dostawcą a ostatnim nabywcą. Jednak w takim przypadku VAT nie może być rozliczony tylko raz – rozlicza go każdy dostawca. Jeśli dostawy nie odbywają się w ramach jednego kraju, to aby ustalić zasady ich opodatkowania, czyli miejsce dostawy, należy określić, która transakcja jest ruchoma (tylko jedna w łańcuchu dostaw może być ruchoma i rozliczona jako WDT albo eksport towarów). Sprawia to największe problemy.
Sprawdzaj jak rozliczać transakcję w "Kalkulatorze transakcji łańcuchowych".
Gdy jednak towar jest przemieszczany w ramach UE, można wtedy skorzystać z uproszczeń w rozliczeniu. Musimy spełnić warunki wskazane w art. 135 ustawy o VAT.
1. Warunki, które należy spełnić, aby rozliczyć wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną w uproszczony sposób.
Przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną (WTT) rozumie się transakcję, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
- występuje trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich; oznacza to, że uproszczenie nie ma zastosowania, gdy np. dwa podmioty z łańcucha dostaw są z tego samego kraju UE;