Artykuł
1. Jak optymalnie konstruować politykę rachunkowości
Wśród wielu zagadnień, z którymi musi sobie radzić księgowy, jednym z najważniejszych i decydujących o jakości danych zawartych w sprawozdaniu finansowym jest polityka rachunkowości. Samo słowo "polityka" ma w polskich warunkach pejoratywne zabarwienie, dlatego do polityki rachunkowości podchodzi się z pewną dozą podejrzliwości. Wśród praktyków można zaobserwować skłonność do lekceważenia tego zagadnienia lub do kojarzenia go z negatywnie rozumianą rachunkowością kreatywną bądź agresywną.
Polityka rachunkowości musi być prowadzona w sposób profesjonalny, a zarazem rozważny, rzetelny i etyczny. Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości - zgodnie zarówno z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, jak i z ustawą o rachunkowości. Dokument ten jest dla księgowego drogowskazem i stanowi zbiór wytycznych w zakresie zasad rachunkowości obowiązujących w danym podmiocie.
Polityka rachunkowości według standardów międzynarodowych
Zasady (polityka) rachunkowości zgodnie z MSSF są to konkretne prawidła, metody, konwencje, reguły i praktyki przyjęte przez jednostkę przy sporządzaniu i prezentacji sprawozdań finansowych. Przy tym Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej uważane są za kompletny zbiór zasad (polityki) rachunkowości, których zastosowanie, zdaniem IASB, decyduje o przydatności i wiarygodności informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Analizując Międzynarodowe Standardy Rachunkowości oraz Sprawozdawczości Finansowej, rzeczywiście można zauważyć, że każdy standard odnosi się w swej treści do polityki rachunkowości. Z jednej strony zawarte w standardach rozwiązania są same w sobie wyborem określonych zasad, dodatkowo każdy standard odsyła do polityki rachunkowości jednostki, a tym samym podkreśla znaczenie takiej dokumentacji. W przypadku braku standardu bądź interpretacji mających bezpośrednie zastosowanie do danej transakcji, innego zdarzenia lub warunku, kierownictwo jednostki opracowuje takie zasady rachunkowości, by uzyskane w ten sposób informacje były wiarygodne i przydatne dla użytkowników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right