Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-01-15

1. Rozliczenie różnic kursowych - przykład

W poprzednim numerze omówiliśmy zasady ustalania różnić kursowych metodą rachunkową oraz metodą podatkową. Po ich porównaniu okazało się, że co do zasady metody te są identyczne. Różnica polega na tym, że dla metody podatkowej różnice kursowe należy rozliczać kasowo, a dla metody rachunkowej - memoriałowo.

W ustawach podatkowych zastosowany kurs należy porównać ze średnim kursem Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego i w ten sposób ustalić dodatnią bądź ujemną różnicę kursową, która odpowiednio zwiększa przychody bądź koszty uzyskania przychodu w kwocie wynikającej z różnicy między tymi wartościami.

Natomiast w ustawie o rachunkowości różnice kursowe są ustalane według tych samych kursów walutowych co w ustawach podatkowych. Wówczas powstała różnica zwiększa przychody finansowe albo koszty finansowe. Jednocześnie należy też pamiętać o konieczności dokonania wyceny bilansowej.

PRZYKŁAD

XYZ sp. z o.o. prowadzi pełną księgowość, sporządza sprawozdania finansowe.

W 2010 r. miały miejsce następujące operacje gospodarcze wpływające na różnice kursowe:

Spółka wygrała przetarg na roboty budowlane w Holandii, które wykonała 24 kwietnia 2010 r. W tym samym dniu wystawiła fakturę VAT, która opiewała na 250 000 euro. Zapłata za usługę zgodnie z zawartą umową nastąpiła 9 czerwca 2010 r. w kwocie 250 000 euro.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00