Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-11-15

3. Kredyt denominowany

Banki mają w swojej ofercie dla przedsiębiorców różnego typu kredyty. Jednym z nich jest kredyt denominowany w walucie obcej. Jego istota polega na tym, że jest on udzielany i spłacany w złotówkach, natomiast wysokość zobowiązania (rat kapitałowych) jest ustalana w harmonogramie (będącym załącznikiem do umowy kredytowej) w walucie obcej. Przeliczenia na walutę polską dokonuje się według kursu określonego w umowie kredytowej.

W polskim prawie istnieje możliwość spłaty zobowiązania bezpośrednio w walucie indeksacji, a nie w złotych. Jeśli jednak jednostka zdecyduje się na tego typu rozwiązanie, będzie musiała dokonywać spłat w walucie aż do ostatniej raty kredytu. Jednostka powinna zastanowić się więc, czy taki sposób spłaty kredytu będzie dla niej korzystny i czy ma możliwość nabycia waluty potrzebnej do spłaty taniej, niż wynosi kurs przeliczenia, jaki zastosowałby bank.

Różnice w spłacie kredytu

Różnice między kwotą kredytu a kwotą jego spłaty wyrażone w walucie polskiej, powstałe w związku ze zmianami kursu waluty będącego przelicznikiem tych wielkości, zalicza się odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00