Artykuł
3. Zaliczki w eksporcie i imporcie towarów
Podatnik, który otrzymał zaliczkę na poczet przyszłego eksportu towarów, ma prawo do wykazania sprzedaży opodatkowanej stawką VAT 0%, ale tylko w przypadku, gdy przewiduje, że wywóz towarów nastąpi przed upływem sześciu miesięcy od dnia otrzymania zaliczki. Obowiązek podatkowy w przypadku importu towarów powstaje z chwilą zrealizowania importu, a więc zapłata zaliczki na poczet nabycia towarów z kraju trzeciego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów.
Podstawowa zasada dotycząca powstania obowiązku podatkowego, określona w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, stwierdza, że obowiązek ten powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towarów lub wykonanie usług powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Dotyczy to także faktur za częściowe wykonanie usługi. Od ogólnej zasady ustawa przewiduje jednak liczne wyjątki, do których należy m.in. otrzymanie części należności, a w szczególności zaliczki (zadatku, raty, przedpłaty). W takim przypadku powstanie obowiązku podatkowego określa art. 19 ust. 11 i 12 ustawy.
Zaliczki w eksporcie towarów
Eksport towarów to wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego, niebędącego członkiem Wspólnoty. Co do zasady obowiązek podatkowy w VAT w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeśli na poczet eksportu jednostka otrzymała zaliczkę, to wywołuje ona skutki podatkowe tylko wówczas, gdy wywóz towarów nastąpi w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right