Artykuł
4. Kredyt w rachunku bieżącym
Kredyt w rachunku bieżącym to forma kredytowania, w której bank przyznaje jednostce prawo przejściowego zadłużania się w rachunku bieżącym (do kwoty, na okres i na warunkach określonych w umowie). O wykorzystanych na dany dzień środkach pieniężnych w ramach przyznanego kredytu informuje saldo strony Ma (ujemne) konta "Rachunek bieżący". Saldo to, będące faktycznym zadłużeniem jednostki z tytułu wykorzystania odnawialnego kredytu obrotowego, stanowi krótkoterminowe zobowiązanie z tytułu kredytu wobec pozostałych jednostek.
Jedną z form finansowania działalności gospodarczej jest kredyt. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki często korzystają z tej możliwości, finansując np. bieżące potrzeby bądź inwestycje wymagające większych nakładów.
Przejściowe problemy finansowe jednostek lub brak środków w danym momencie często skłaniają jednostki do zaciągnięcia kredytu obrotowego. Kredyt taki udzielany jest przez bank na bieżące potrzeby i na krótki okres. Jedną z form kredytu obrotowego jest kredyt w rachunku bieżącym. Przyznanie kredytu w rachunku bieżącym oznacza, że jednostka może dysponować środkami na rachunku, generując saldo ujemne do wysokości przyznanego przez bank limitu.
UWAGA!
Samo przyznanie kredytu w rachunku bieżącym nie znajduje odzwierciedlenia w ewidencji księgowej. Kwota limitu kredytowego dostępnego na dany dzień, możliwego do wykorzystania, nie stanowi bowiem składnika aktywów w postaci środków pieniężnych jednostki (stanowi nadal zasoby majątkowe banku) i dlatego nie podlega ujęciu w księgach rachunkowych.
Operacje zwiększające saldo ujemne konta "Rachunek bieżący" oznaczają powiększanie kwoty kredytu, natomiast wszelkie wpływy zmniejszające ujemne saldo oznaczają spłatę zaciągniętego kredytu. W tym przypadku nie ma potrzeby tworzenia nowego konta syntetycznego na przyznany kredyt. Wszelkie operacje z nim związane należy ewidencjonować na koncie podstawowym "Rachunek bieżący".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right