Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-06-15

2. Czy koszty remontu można rozliczyć w czasie

Często pojawia się pytanie, jak rozliczać prace remontowe na przełomie miesiąca lub, szczególnie, roku. Problem dotyczy sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona w miesiącu następnym po wykonaniu usług. Ponadto w przypadku wysokich kosztów remontu występuje też możliwość ich rozliczenia w czasie.

Wydatki jednostki z tytułu remontów należy ująć w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą memoriałową, czyli w okresie, którego dotyczą. Jest to miesiąc wykonania usługi, czyli moment, w którym nastąpił odbiór prac na podstawie protokołu. Jeżeli koszty remontów są znaczące, można zastosować rozliczanie w czasie. Takie rozwiązanie jednak powinno wynikać z polityki rachunkowości jednostki. Wydatki zwiększające wartość środków trwałych będą rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne.

Powstaje jednak pytanie, w którym miesiącu należy ująć wydatki z tytułu wykonanych na rzecz jednostki robót remontowo-budowlanych w księgach rachunkowych. Część wartości faktury dotyczy zwiększenia wartości posiadanego w ewidencji środka trwałego. W tym przypadku nastąpiło zwiększenie wartości użytkowej budynku i na tej podstawie wartość wydatku będzie dodana do wartości środka trwałego i odpisywana w koszty razem z amortyzacją. W momencie odbioru prac poprzez podpisanie protokołu należy dokonać zapisów w kartotece środków trwałych, zwiększających wartość początkową budynku. Zgodnie z przepisami podatkowymi od następnego miesiąca po oddaniu do użytkowania należy rozpocząć amortyzację od zwiększonej wartości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00