Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-06-01

1. Zaliczki w wewnątrzwspólnotowej dostawie i wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Otrzymanie zaliczki wiąże się z koniecznością wystawienia faktury, a co za tym idzie - z powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Wyjątkiem od tej zasady jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), w której otrzymujący zaliczkę nie musi tego faktu udokumentować fakturą. Także powstanie obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT) wiąże się przede wszystkim z momentem wystawienia faktury.

Co do zasady obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w transakcjach wewnątrzwspólnotowych powstaje:

● w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów - 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru,

● w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów - 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zaliczki w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

Jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Oznacza to, że termin powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) jest ściśle powiązany z terminem wystawienia faktury zaliczkowej (art. 20 ust. 3 ustawy o VAT). Tego rodzaju zaliczkę podatnik może udokumentować fakturą VAT, ale nie ma takiego obowiązku.

Otrzymana zaliczka z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, niepotwierdzona fakturą VAT przez dostawcę, nie rodzi więc obowiązku podatkowego od otrzymanej należności.

Obowiązek ten powstanie dopiero po realizacji dostawy towaru.

UWAGA

Do faktur zaliczkowych stosuje się tę samą stawkę opodatkowania VAT co do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - 0%, ponieważ zaliczki udokumentowane fakturą traktowane są na równi z dostawą i należy je wykazać zarówno w deklaracji VAT-7, jak i w informacji podsumowującej VAT-UE.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00