Artykuł
2. Ograniczenia podatkowe dla samochodów osobowych będących środkami trwałymi
O ograniczeniach podatkowych dla samochodów osobowych będących środkami trwałymi należy pamiętać nie tylko przy ich zakupie, ale także podczas ich eksploatacji, wykorzystując je do działalności firmy.
Samochód jest środkiem transportu często niezbędnym w firmie. Przy jego zakupie i eksploatacji ustawy podatkowe wprowadzają wiele ograniczeń.
Zakup samochodu osobowego
Przy zakupie samochodu osobowego występuje wiele ograniczeń i limitów. Aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z samochodem osobowym, najpierw należy poznać jego definicję podaną w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Za samochód osobowy według tej ustawy należy uważać pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą.
Ustawodawca przewidział kilka odstępstw od tej definicji. I tak samochodem osobowym nie jest:
● pojazd samochodowy mający jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowany na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
● pojazd samochodowy mający więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;