Porada
1. Koszty związane z windykacją należności
W celu przyspieszenia windykacji należności spółka wniosła pozew do sądu i poniosła koszty wpisu sądowego (opłatę sądową). Wierzytelność była zarachowana jako przychód należny na podstawie CIT. Czy uiszczona opłata sądowa stanowi koszt uzyskania przychodów? Wyrokiem zasądzona została na rzecz spółki dochodzona wierzytelność, ponadto zasądzone zostały koszty postępowania sądowego. Jak prawidłowo należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych zasądzone koszty postępowania sądowego?
problem
rada
Uznanie należności za nieściągalną wiąże się z dużym prawdopodobieństwem jej utraty. Dlatego odpowiednio wcześniej należy utworzyć odpis aktualizujący. Jednak samo utworzenie odpisu nie daje jednostce prawa do ujęcia go w kosztach podatkowych. Niezbędne jest spełnienie określonych warunków przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym. Należności nieściągalne zostały uregulowane również w ustawie o VAT, co dało jednostkom możliwość korekty tego podatku.
uzasadnienie
Należności nieściągalne są to wierzytelności, których jednostka nie ma możliwości wyegzekwowania. Dzieje się tak najczęściej w przypadku:
● zgonu dłużnika,
● niewypłacalności dłużnika,
● dochodzenia wierzytelności na drodze sądowej,
● kwestionowania przez dłużnika kwoty należności.
Są to więc te należności, co do których wierzyciel dysponuje dokumentami jednoznacznie stwierdzającymi, że mimo dochodzenia swoich praw nie ma on możliwości ich zaspokojenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right