Artykuł
1. Należności krótkoterminowe na dzień bilansowy
W sprawozdaniu finansowym sporządzonym na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych aktywa powinny być wycenione w takiej wielkości, aby zapewnione było przedstawienie rzetelnego obrazu dokonań i potencjału gospodarczego danej jednostki. Co za tym idzie - aby nie wykazywać powstałych strat jako aktywów, należy co najmniej na dzień bilansowy dokonać aktualizacji aktywów, w tym należności, do ich realnej wysokości.
Po przeprowadzeniu inwentaryzacji i odpisaniu tych należności, które nie powinny być wykazywane w aktywach bilansu, należy dokonać wyceny należności pozostających w księgach rachunkowych. Wyceny tej dokonuje się w następujący sposób:
● należności i udzielone pożyczki - w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności,
● należności i udzielone pożyczki zaliczone do aktywów finansowych - mogą być wyceniane według skorygowanej ceny nabycia, a jeżeli jednostka przeznacza je do sprzedaży w okresie do trzech miesięcy, to według wartości rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej.
Wycena w kwocie wymaganej zapłaty oznacza wycenę należności wraz z należnymi na dzień bilansowy odsetkami. Jeśli wierzyciel dobrowolnie zrezygnuje z naliczania odbiorcy odsetek, wówczas nie powinien ich uwzględniać w wycenie bilansowej. Rezygnacja z odsetek powinna być potwierdzona stosownym dokumentem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right