1. Przegląd sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe poddawane przeglądowi obejmuje okres krótszy niż rok obrotowy i jest sporządzane na inny dzień niż koniec roku obrotowego. Sprawozdanie to sporządza się według zasad określonych w szczególności w ustawie o rachunkowości i wydanych na jej podstawie innych przepisach określających zakres informacji finansowych, do których przekazywania zobowiązane są jednostki (np. Międzynarodowych Standardach Rachunkowości - MSR, Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej - MSSF). Należy pamiętać, że za sporządzenie sprawozdania odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki przedkładający je do przeglądu.
Zasady dokonywania przeglądu normuje wydana przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów norma nr 4 i Międzynarodowy Standard Usług Przeglądu 2400 (Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej - MSRF).
Postanowienia normy stosuje się także do sprawozdań finansowych - za dowolne okresy, w tym także roczne - jednostek, które sporządziły takie sprawozdania i poddały je ocenie biegłego rewidenta, choć w myśl przepisów nie są do tego zobowiązane. Jeżeli przedmiotem przeglądu jest sprawozdanie finansowe sporządzone na koniec roku obrotowego, wówczas podczas przeglądu biegły rewident powinien uwzględnić postanowienia normy nr 1 dotyczące jego udziału w spisie z natury znaczących składników zapasów, uzgodnień sald i ujęcia w sprawozdaniu finansowym zdarzeń, jakie nastąpiły po dniu bilansowym.
Kto ma obowiązek przeglądu sprawozdania finansowego
Obowiązek przeglądu sprawozdania finansowego wynika z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim. Należy dokonać przeglądu sprawozdania finansowego raportów okresowych (kwartalnych, półrocznych), ale już w raportach bieżących (np. miesięcznych) trzeba podać informacje zawierające dane o podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, z którym ma zostać zawarta umowa o badanie lub przegląd albo inne usługi dotyczące sprawozdań finansowych.