Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-01

1. W jakich okolicznościach biegły rewident nie wydaje pozytywnej opinii

Biegły rewident, na podstawie dowodów zebranych w trakcie badania, sporządza na piśmie, w języku polskim, opinię i uzupełniający ją raport - stosownie do przepisów rozdziału 7 ustawy o rachunkowości, norm wykonywania zawodu wydanych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów oraz wskazówek w sprawie sporządzania opinii z badania sprawozdania finansowego opracowanych przez komisję do spraw standardów rewizji finansowej i norm wykonywania zawodu. Opinia stwierdza, czy zbadane sprawozdanie finansowe rzetelnie, jasno i prawidłowo pokazuje obraz sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, a także czy stanowiące podstawę jego sporządzenia księgi rachunkowe są prawidłowe.

Wyrażona w opinii ogólna ocena nie stanowi prostego odzwierciedlenia ocen wyników badania poszczególnych zagadnień. Biegły rewident nadaje im odpowiednią wagę, uwzględniającą ich wpływ na rzetelność, prawidłowość i jasność całego sprawozdania finansowego.

Opinia jest wyrażana na podstawie sprawozdania finansowego, które uwzględnia już zmiany wprowadzone przez jednostkę na wniosek biegłego rewidenta lub w porozumieniu z nim. Odzwierciedla ona skutki istotnych zdarzeń, o których informacje dotarły do jednostki lub które nastąpiły po dniu bilansowym.

Po zakończeniu badań biegły rewident o zbadanym sprawozdaniu finansowym może wydać:

l  opinię bez zastrzeżeń,

l  opinię z zastrzeżeniem (z zastrzeżeniami), co jednak nie podważa ogólnej, pozytywnej oceny sprawozdania,

  opinię negatywną lub

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00