Data publikacji: 01.07.2006
Jak ustalić przepływy pieniężne z działalności operacyjnej
W pierwszej części cyklu o cash flow przedstawiliśmy podstawy prawne sporządzania rachunku przepływów pieniężnych. Wyjaśnialiśmy, na czym polega różnica między przygotowywaniem rachunku metodą bezpośrednią i pośrednią, uwzględniając przy tym obowiązkowy podział sprawozdania na trzy segmenty działalności: operacyjną, inwestycyjną i finansową. W niniejszej części przedstawiamy zasady ustalania przepływów z działalności operacyjnej przedsiębiorstwa.
Krajowy Standard Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych” definiuje działalność operacyjną jako podstawowy rodzaj działalności jednostki oraz inne rodzaje działalności, niezaliczone do działalności inwestycyjnej (lokacyjnej) lub finansowej.
Przepływy z działalności operacyjnej obejmują przede wszystkim skutki pieniężne tych operacji i zdarzeń, które wymagają uwzględnienia przy ustalaniu wyniku finansowego ze sprzedaży. Źródło wpływów i wypływów pieniężnych zależy od działalności przedsiębiorstwa.
UWAGA!
Jeżeli jednostka nie została powołana do obrotu instrumentami finansowymi, a obrót nimi służy do uzyskania przepływów pieniężnych, wtedy przepływy z tego tytułu wykazuje się w rachunku przepływów pieniężnych w działalności inwestycyjnej.