Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-07-01

Koszty dyskonta weksli są kosztami uzyskania przychodu - wyrok NSA z 9 lutego 2006 r. (sygn. akt II FSK 339/05)*, sygn. II FSK 339/05

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż uzyskane w drodze dyskonta weksla środki pieniężne stanowią kredyt dyskontowy. Jeżeli kredyt taki zostanie wykorzystany w działalności gospodarczej - może służyć uzyskaniu przychodów z tej działalności. W takiej sytuacji koszty tego kredytu, tj. odsetki dyskontowe i prowizja banku, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu 2 lutego 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 29 listopada 2004 r., sygn. akt I SA/Ka 2567/03, w sprawie ze skargi PP-U-H I Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 30 września 2003 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku dochodowego od osób prawnych - oddalił skargę kasacyjną, uznając ją za pozbawioną usprawiedliwionych podstaw.
Wyrok został wydany na tle następującego stanu faktycznego
W wyniku przeprowadzonej u podatnika kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej w K. stwierdzono, iż PP-U-H I Sp. z o.o. zaniżyła dochód podlegający opodatkowaniu wskutek kilku nieprawidłowości w stosowaniu prawa podatkowego. W szczególności spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione jako prowizja bankowa i odsetki dyskontowe z tytułu zdyskontowania weksla „obcego” przed terminem jego wykupu.
Decyzją z 31 grudnia 2002 r. Dyrektor UKS określił PP-U-H I Spółce z o.o. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 1998 r.
Spółka PP-U-H I złożyła odwołanie od tej decyzji do Dyrektora Izby Skarbowej w K. Spółka nie zgodziła się w szczególności z ustaleniami dotyczącymi zakwestionowania w ramach kosztów podatkowych wydatków z tytułu zdyskontowania weksla.
Decyzją z 30 września 2003 r. Dyrektor IS w K. uchylił w części decyzję Dyrektora UKS. Jednak za nieuzasadniony uznał zawarty w odwołaniu zarzut, iż odsetki dyskontowe i prowizje bankowe z tytułu udzielonego kredytu dyskontowego, którego zabezpieczeniem były weksle, stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00