Nowe zasady uznawania kwalifikacji zawodowych
Kto jest objęty nowymi zasadami wznawiania kwalifikacji? Jakie są zasady postępowania w sprawach uznania kwalifikacji? Co może warunkować wydanie decyzji?
Ustawa z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 63, poz. 394) ma na celu wdrożenie przepisów Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Ponadto ustawa reguluje zagadnienie świadczenia usług transgranicznych.
Zakres podmiotowy
Nowymi zasadami uznawania kwalifikacji objęci będą:
a) obywatele państw członkowskich UE,
b) obywatele Konfederacji Szwajcarskiej,
c) obywatele państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Warunkiem skorzystania z nowych przepisów jest nabycie przez wyżej wymienione osoby, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych lub też działalności, o których mowa w załączniku nr IV do Dyrektywy 2005/36/WE z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.
Opisywana ustawa wprowadza zasadę, zgodnie z którą obywatelom państw członkowskich, których kwalifikacje zostały uznane, zapewnia się prawo wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej zawodu regulowanego lub działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak osobom, które kwalifikacje do ich wykonywania uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie opisywana ustawa nie narusza szczególnych zasad uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych lub działalności uregulowanych w odrębnych przepisach (np. w ustawie z 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej).