Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Renta z ZUS z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie ubezpieczenia w innym państwie członkowskim UE

Podejmując decyzję o wyjeździe do pracy w innym państwie unijnym, przeważnie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że w razie utraty zdolności do pracy w czasie zatrudnienia w tym państwie niekiedy możliwe będzie otrzymanie także renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS, mimo iż w chwili utraty zdolności do pracy osoba taka nie podlegała już polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych.

Andrzej Szybkie

Obecnie coraz więcej osób podejmuje pracę za granicą, szczególnie w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Osoby te zwykle przed wyjazdem za granicę posiadają kilkuletni staż pracy w Polsce, w czasie którego odprowadzane były składki z tytułu ubezpieczeń społecznych do ZUS.

Ubezpieczenie tam, gdzie praca

Przenosząc zatrudnienie z jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej do innego pracownik zmienia zarazem system ubezpieczeń społecznych, w którym jest ubezpieczony. Wynika to z unijnych rozporządzeń Rady WE z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Podstawową zasadą jest podleganie przez osobę podejmującą zatrudnienie ubezpieczeniom społecznym w państwie zatrudnienia, bez względu na miejsce zamieszkania tej osoby oraz bez względu na to, w którym państwie członkowskim ma siedzibę pracodawca, który go zatrudnia.

Ustawodawstwo wskazanego w ten sposób państwa członkowskiego stanowi podstawę oceny obowiązku ubezpieczeń społecznych tego pracownika. W państwie tym - do odpowiedniej instytucji - powinny być opłacane składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. Zakres obowiązku ubezpieczenia oraz stopy procentowe i wysokość składek również wynikają z ustawodawstwa tego państwa.

Polak, który wyjeżdża za granicę i podejmuje zatrudnienie w państwie członkowskim UE, podlega więc ubezpieczeniom społecznym w tym państwie, w którym jest zatrudniony.

PRZYKŁAD

Pan Marian jest hydraulikiem. Po 15 latach pracy w ADK w Warszawie rozwiązano z nim stosunek pracy, w związku z czym wyjechał do pracy do Paryża. W jego przypadku obowiązek ubezpieczeń społecznych oceniany jest na podstawie ustawodawstwa francuskiego, a należne składki z tytułu ubezpieczeń społecznych odprowadzane powinny być do francuskiego systemu na zasadach określonych we francuskich przepisach prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00